Aký bol rok 2011?

31. decembra 2011, michalhlubik, Nezaradené

Aké boli najdôležitejšie udalosti tohto roka. Podľa mňa ich bolo niekoľko.

 

  1. Vladimír Putin a jeho one – man show už prestala baviť obyčajných Rusov. Zjavné volebné podvody, strata ústavnej väčšiny a menej ako 50 percent hlasov možno považovať za neúspech. Strana síce nebude vládnuť v koalícii s nejakou inou stranou, no pri presadzovaní ústavných zákonov bude potrebovať hlasy svojich súperov. Premiér Putin sa takmer s istotou stane prezidentom. Túto výmenu priznal aj Medvedev. Mocenská chuť Putina, zdá sa, nemá hraníc. Napriek demonštráciam sa Putin zatiaľ drží. Neschopnosť opozície spojiť sa spôsobuje, že  Putin doteraz ťahá za všetky nitky. Komunisti, Spravodlivé Rusko a Liberálnodemokratická strana Ruska nemajú presvedčivých lídrov, ktorí by oslovili masy obyčajných Rusov. Putin je stále v očiach mnohých vnímaný ako záchranca a muž pevnej ruky. Uvidíme koľko mu to vydrží. Putin bude určite strácať na popularite. Je otázne či to Rusov neprestane baviť a slobodné a demokratické voľby sa raz nestanú v najväčšom štáte sveta realitou.
  2. Arabská jar bola najneočakávanejšou udalosťou roka 2011. Od Tuniska cez Egypt, krvavú Líbyu po protesty v Jemene, Sýrii, Bajhrajne a ďaľších islamských štátoch severnej Afriky a Blízkeho východu. Pády dlhoročných hláv štátov v severnej Afrike či streľby do nespokojných obyvateľov sa dostávali pravidelne na obrazovky významných televíznych staníc či titulkov svetových denníkov. Konflikty a zvrhnutia prezidentov a následná destabilizácia regiónu môže byť o malý moment skutočnosťou. Islamisti, ktorí sa po slobodných voľbách výrazne presadili, vystrašili mnoho západných politikov. Treba len dúfať, že radikáli nezneužijú všeobecnú eufóriu z víťazstva a z jari sa nestane jeseň.
  3. Dlhová a ekonomická kríza potopila vlády v  Európskej únii, čoho následkom bol aj pád tej slovenskej. Sulík odmietol pôžičku a Euroval. Následkom toho sa Radičová chystala vložiť všetko na jednu kartu, no čierny peter ostal, dnes už expremiérke. Neschopnosť koaličného zlepenca, či sa to niekomu páči alebo nie, bola zjavná. Hádky a dezinformácie z tej či onej strany sa už nedali počúvať. Priveľa kohútov na jednom smetisku spôsobilo, že bojové pole na Slovensku bolo preplnené. A výsledok? Predčasné voľby. Voliči pravice sú znechutení z hádok a Smer z toho bude pi lámaní chleba v marci ťažiť.
  4. Odchod amerických vojsk z okupovaného Iraku bola dlho očakávaná vec. Obyvateľom však USA veľa neponúkli. Smrť Hussana, zbombardovaná krajina, nikdy nenájdené zbrane hromadného ničenia a teroristické útoky sú dnes bežnou súčasťou života tejto púštnej krajiny a občianska vojna medzi sunitmi a šítmi nie je vylúčená.
  5. Hokejové nebo zaplakalo nad smrťou hviezdy zvučného mena. Paľo Demitra a je odchod zaskočili nielen mňa, ale i celý hokejový svet. Kto by tušil, že hokejový mág odíde takto skoro.
  6. Marián Kolár a jeho LOZ si vyslúžili pozornosť celého Slovenska potom čo vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Následne vláda vyhlásila núdzový stav, no lekári náhle ochoreli. Memorandum lekárov napokon bolo splnené a vláda, neschopná protireakcie, musela ustúpiť štrajkujúcim, zvýšiť platy a zastaviť transformáciu nemocníc(s pomocou Smeru). Škoda len, že bojisko sa premiestnilo zo zeleného stola do nemocníc na úkor pacientov.
  7. Breivik. Nórsky extrémista zabil 77 ľudí v centre Osla a na ostrove Utoya. Tým odsúdil politiku multikulturalizmu v Európe. Proces s vrahom sledoval celý svet, no Breivik pôjde namiesto väzenia na psychyatriu.